info@aup.com.ua
+380 67 372 2733
Предмети: Українська література
Застосування: На уроці, Поза уроком
Вік/клас: 10 клас
Методи: Аналіз медіатекстів, Групова робота, Дискусія, Індивідуальна робота, Критичне мисленння, Мозговий штурм, Проєктна робота, Фронтальна робота
Теми медіаграмотності: Критичне мислення, Маніпуляція, Медіаспоживання (психологія сприйняття медіа), Пошук і збір інформації

ПІБ автора(ки) *:  Сітькова Ірина Миколаївна

Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте*: Ліцей “Гроно” Львівської міської ради

Ваша посада*: учитель української мови та літератури

Короткий опис вправи, анотація*: Колекція вправ “Детектор брехні” розроблена за біографією Лесі Українки та її драмою-феєрією “Лісова пісня”. Назва добірки відображає сутність завдань - навчити дітей критично ставитися до будь-якої інформації, перевіряти її, добираючи надійні джерела.

Вправа 1 “Перевіряємо ШІ” дозволить сформувати правильне ставлення до штучного інтелекту, зокрема до відомостей із чату GPT.

Вправа 2 “Зброя проти маніпуляцій” сприятиме формуванню вміння розпізнавати маніпуляції, і не лише в медіа.

Вправа 3 - мініпроєкт “Чи сказала б Леся Українка “так”?”, метою якого є допомогти усвідомити, що медіапродукт, створений на основі художнього чи будь-якого іншого твору, може істотно відрізнятися від першоджерела; навчити створювати медіаповідомлення з дотриманням балансу фактів і суджень.

Вправи призначені для використання в межах кількох уроків. Стануть у пригоді вчителям, які працюють як очно, так і онлайн.

Мета вправи/заняття*: допомогти усвідомити, що ШІ не може бути джерелом інформації чи джерелом її верифікації; його функція “...писати правдоподібні речення, а не обов’язково правдиві”; навчити розпізнавати маніпуляції; сприяти усвідомленню, що медіапродукт, створений на основі художнього чи будь-якого іншого твору, може істотно відрізнятися від першоджерела; навчити створювати медіаповідомлення з дотриманням балансу фактів і суджень.

Необхідне обладнання/матеріали*: комп’ютер/ноутбук, проєктор, пристрій для виведення звуку; телефони чи планшети з доступом до інтернету; зошити, ручки, підручник за чинною програмою будь-кого з авторів.

Детальний опис вправи/уроку*

Комплекс вправ “Детектор брехні”

Вправа “Перевіряємо ШІ”

Мета: допомогти усвідомити, що ШІ не може бути джерелом інформації чи джерелом її верифікації; його функція “...писати правдоподібні речення, а не обов’язково правдиві”.

Очне навчання*Дистанційне навчання
Крок 1. (2 хв.) Запропонуйте учням і ученицям відповідь чата GPT (див. додаток) на питання, хто така Леся Українка (роздайте друковані матеріали чи виведіть текст на екран). Крок 2. (15 хв.) Одній частині класу дайте завдання зіставити відповідь ШІ з матеріалами підручника. Другій частині - перевірити правдивість написаного, скориставшись інтернет-пошуком. Результати мають бути занотовані до таблиці: 1 стовпчик - правдива інформація; 2 - неправдива інформація.

 Крок 3. (10 хв.) Попросіть прокоментувати результати: як обирали інтернет-джерела для перевірки інформації?, чи можна довіряти відповідям чату GPT й чому?

*Можна дати описану вище роботу як домашнє завдання в групах (див. спосіб організаціїї в стовпці праворуч), а в класі обговорити отримані результати.
Крок 1. (2 хв.) Об’єднайте учнів у групи. Дайте кожній із них покликання на джемборд, де розміщена відповідь чата GPT на питання, хто така Леся Українка.

Крок 2. (15 хв.) Попросіть одну групу учнів зіставити відповідь ШІ з матеріалами підручника. Решту - перевірити її, дібравши інтернет-джерела самостійно. 

Результати мають бути занотовані до таблиці на джемборді**: 1 стовпчик - правдива інформація; 2 - неправдива інформація.

Крок 3. (10 хв.) Попросіть представників кожної з груп презентувати результати: як обирали інтернет-джерела для перевірки інформації?, чи можна довіряти відповідям чату GPT й чому?

**Кожна група на джемборді має свій фрейм, де учасники працюють командно.
Узагальнення. (15 хв.) Нагадайте 10-класникам/цям про правило трьох джерел для перевірки інформації на достовірність. Запропонуйте учням і ученицям ознайомитися зі статтею “Here's how to work around ChatGPT's inaccuracies”. Проведіть мозковий штурм “Як доречно використовувати можливості чату GPT?”

Вправа “Зброя проти маніпуляцій”

Мета: навчити розпізнавати маніпуляції.

Очне навчанняДистанційне навчання
Ключове питання: чому Лукаш не міг “своїм життям до себе дорівнятись”?
1. Підготовчий етап. Учні вдома мають попрацювати з текстом “Лісової пісні” Лесі Українки: виписати цитати до образу Лукаша й на спільній дошці розподілити їх за двома групами: 1 - Мавка про Лукаша; 2 - мати про Лукаша.
2. Займи позицію (10 хв): вплив чиїх слів - Мавчиних чи материних - виявився сильнішим? Чому?










Аналіз материних слів, адресованих Лукашеві (10 хв). Орієнтовний перелік питань: які почуття викликають материні слова в героя твору? (Орієнтовна відповідь: провину, сором)чи враховує мати інтереси самого Лукаша? яку мету жінка переслідує?  (Орієнтовна відповідь: матір не цікавить те, що відчуває Лукаш: вона хоче мати гарантовано спокійну й забезпечену старість.)чи міг Лукаш у такому середовищі “своїм життям до себе дорівнятись”? (Орієнтовна відповідь: не міг, бо чинився систематичний вплив на його свідомість.)коли йому таки вдалося це зробити й чому? (Орієнтовна відповідь: після того як побував вовкулакою: парубок мав час переосмислити все скоєне, оцінити свій вибір. Тому він залишається в лісі, тоді як мати з Килиною йдуть зимувати до села).       Підсумок. (10 хв) Створення контрольного списку для виявлення маніпуляції (орієнтовний варіант):За вашими діями/словами уважно стежать.Здійснюють тиск на ваші слабкі сторони.Вас змушують почуватися винним.Вдають із себе жертву.Вас кваплять.Після спілкування у вас погіршується настрій.
2. Займи позицію (10 хв): вплив чиїх слів - Мавчиних чи материних - виявився сильнішим? Чому?

На джемборді учні розташовують стікери зі своїм прізвищем на відповідному полі - Мавчині слова або материні слова. Після цього вчитель/ка об’єднує їх у групи й переводить до віртуальних кімнат, щоб учні/ці спільно пояснили свою думку (3 хв) й презентували її на загал.

Аналіз материних слів, адресованих Лукашеві (орієнтовний перелік питань див. у стовпці ліворуч) 
(10 хв)

Для проведення цього етапу, з метою візуалізації, можна скористатися сервісом Mentimeter (формати слайдів: створення хмари слів, голосування) з подальшим обговоренням.


















Підсумок. (10 хв) Створення контрольного списку для виявлення маніпуляції (зразок списку див. у стовпці ліворуч).

Варіанти проведення:учні по черзі розміщують стикери на слайді джемборду й коментують написане;учні у віртуальних кімнатах, працюючи в групах, створюють контрольний список на окремому слайді джемборду (5-7 хв.), після чого презентують напрацьоване на загал.
Медіапрактикум. (10 хв) Відкрийте на телефоні гугл-новини й ознайомтеся з пропонованими заголовками статей в інтернет-медіа. Запишіть ті, які містять ознаки маніпуляції. Перейдіть на сторінку новини й ознайомтеся з інформацією. Чи підтвердилися ваші припущення щодо маніпуляції? Якщо так, то кому вигідно скеровувати вашу думку?

Мініпроєкт “Чи сказала б Леся Українка “так”?”

Мета: допомогти усвідомити, що медіапродукт, створений на основі художнього чи будь-якого іншого твору, може істотно відрізнятися від першоджерела; навчити створювати медіаповідомлення з дотриманням балансу фактів і суджень.

  1. Підготовча робота.
  2. Учитель/ка пропонує 10-класника/цям ознайомитися зі сценічною історією драми-феєрії Лесі Українки “Лісова пісня” й ставить питання: чи погодилася б Леся Українка на екранізацію драми-феєрії, якби була нашою сучасницею?*

*Методичний коментар. Учитель/ка може організувати мінідискусію або обрати метод “Займи позицію”, залежно від наявного часу й рівня навчености учнів.

  • Перегляд* анімаційного фільму “Мавка. Лісова пісня”

*Методичний коментар. Якщо в учителя/льки немає можливости напередодні організувати перегляд фільму в кінотеатрі, то можна запропонувати перегляд тизера прямо під час уроку. Такий варіант роботи є особливо актуальним для шкіл, які працюють онлайн.

2. Спостереження. Аналіз творів різних видів мистецтва

Після перегляду учні заповнюють т-таблицю, на матеріалах якої створюватимуть медіатекст.

Орієнтовний зразок т-таблиці

ЧинникиЛеся Українка. “Лісова пісня”Олександра Рубан, Олег Маламуж. “Мавка. Лісова пісня”
Головні герої твору

Центральна проблема

Костюми головних дійових осіб -  Мавки, Лукаша, Килини

Спосіб життя головних дійових осіб

Відповідність реалій епосі, під час якої відбувається дія у творі

Ідея твору

3. Продукування медіатексту в одному з форматів (на вибір учня): допис у соцмережі, подкаст або відео.

Учні, проаналізувавши результати спостережень, продукують медіатекст, даючи відповідь на питання, чи дала б Леся Українка згоду, аби режисери Олександра Рубан, Олег Маламуж зняли анімаційний фільм за її твором. 

Завдання 10-класників/ць - аргументовано пояснити свою думку.

4. Розміщення роботи на спільній Padlet-дошці. Взаємооцінювання

Створені роботи або покликання на них учні/ці розміщують на спільній дошці, яку вчитель/ка налаштовує, даючи 10-класникам/цям дозвіл на коментування й націлюючи на відстеження балансу між фактами й судженнями в медіатексті.

5. Рефлексія

  • Учитель з учнями/цями визначає найкращу роботу, відповідно до кількости уподобайок на спільній дошці, визначають сильні сторони тексту-переможця.
  • Учитель пропонує ознайомитися з думками критиків щодо анімаційного фільму, висловити думку щодо професійних оцінок.
  • Зробити висновок: чи може перегляд відео замінити читання твору?, чи варто дозволяти використовувати назву оригіналу для його інтерпретації?

Словничок


Медіатекст - це усний чи писемний твір масовоінформаційної діяльності та масової комунікації.

Судження – це особиста думка людини, яку можна підтвердити або спростувати.

Факт – це твердження, правдивість якого доведена.

Список джерел
1. Леся Українка і Театр. - Електронний ресурс. - Режим доступу: https://cutt.ly/c4gjaoH

2. Мавка. Лісова пісня. - Електронний ресурс. - Режим доступу: https://cutt.ly/k4gjktL

3. Матеріали курсу Very Verified. - Електронний ресурс. - Режим доступу: https://verified.ed-era.com/ua/u1

4. Як зрозуміти, що вами маніпулюють: 7 ознак. - Електронний ресурс. - Режим доступу:https://cutt.ly/X4gh7MS

5. Here's how to work around ChatGPT's inaccuracies. - Електронний ресурс. - Режим доступу: https://cutt.ly/D8oLVoD

Додаток

Варіанти відповідей чату GPT на питання щодо біографії Лесі Українки

Очікувані результати*

Українська література:

Учень/ця

  • знає основне з життя і творчості письменниці;
  • визначає основні проблеми, порушені в «Лісовій пісні»;
  • характеризує образи;
  • уміє показати на прикладах з тексту духовну бідність матері Лукаша, її меркантильність,
  • байдужість до краси, природи, мистецтва; 
  • розкриває красу глибокого почуття, антигуманність меркантильності та користолюбства;
  • висловлює власні судження про життя і творчість Лесі Українки.

Медіаграмотність:

  • розуміє призначення чату GPT;
  • перевіряє інформацію, добираючи кілька джерел;
  • розрізняє факти й судження;
  • дбає про баланс між фактами й судженнями, продукуючи зв’язне висловлення;
  • аналізує вплив відео на якість сприйняття інформації людиною;
  • визначає маніпулятивні заголовки;
  • продукує медіатекст, аргументуючи ̈власну позицію й дотримуючись балансу між фактами й судженнями;

Підсумок / рефлексія за результатами проведення вправи*: добірка способів використання ШІ; контрольний список “Як розпізнати маніпуляцію”; медіатекст. 

Використані джерела*

  1. Леся Українка і Театр. - Електронний ресурс. - Режим доступу: https://cutt.ly/c4gjaoH
  2. Мавка. Лісова пісня. - Електронний ресурс. - Режим доступу: https://cutt.ly/k4gjktL
  3. Матеріали курсу Very Verified. - Електронний ресурс. - Режим доступу: https://verified.ed-era.com/ua/u1
  4. Як зрозуміти, що вами маніпулюють: 7 ознак. - Електронний ресурс. - Режим доступу:https://cutt.ly/X4gh7MS
  5. Here's how to work around ChatGPT's inaccuracies. - Електронний ресурс. - Режим доступу: https://cutt.ly/D8oLVoD

magnifiercrossmenuchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram