info@aup.com.ua
+380 67 372 2733
Предмети: Громадянська освіта, Історія, Медіаграмотність в умовах війни
Застосування: На уроці, Поза уроком, Поза школою
Вік/клас: 10 клас, 11 клас
Методи: Аналіз медіатекстів, Групова робота, Декодування, Дискусія, Критичне мисленння
Теми медіаграмотності: Інфобезпека, Критичне мислення, Маніпуляція, Мова ненависті
П.І.Б. автора: Вдовін Олександр Анатолійович, вчитель історії та правознавства Нижньодуванського ліцею Нижньодуванської селищної ради Сватівського району Луганської області
Короткий опис вправи, анотація:

Практичне заняття спрямоване на розвінчування псевдоісторичних тез у відомому зверненні президента рф путіна 21 лютого 2022 року


Мета вправи/заняття:

-   розвивати вміння учнів помічати інформаційні маніпуляції та добирати необхідні аргументи для спростування історичних міфів;

-   спростувати антиукраїнські пропагандистські фейки, історичні міфи та інформаційні маніпуляції;

-   удосконалювати навички критичного та аналітичного мислення;

-   формувати ключові та предметні компетентності учнів.


Необхідне обладнання/матеріали:

ноутбук та мультимедійний проєктор, презентація до уроку, роздавальний матеріал: 1) мотиваційні постери (група 1 – додаток 1, група 2 – додаток 2, група 3 – додаток 3); 2) уривки зверенення президента рф путіна 21 лютого 2022 року; 3) короткий зміст історичного міфу, який необхідно спростувати; 3) медіатексти та завдання до них


Вступ 5 хвилин

Учитель. 21 лютого видатний історик сучасності  президент російської федерації путін оголосив про визнання «незалежності» частини окупованих українських територій (так званих «лнр» та «днр»). Під час свого, як завжди, довгого звернення, між покашлюваннями і покрякуваннями, лідер «свєрхдєржави» вкотре представив своє хворобливе уявлення історії України. Зокрема, центральною у «історичному екскурсі в минуле» від господаря Кремля, як і в минулих промовах, стала теза про те, що «Україну створив Ленін».

Перегляд уривків зі звернення путіна 21 лютого 2022 року та/або роздача групам його текстового варіанту:

https://www.youtube.com/watch?v=sIPIMD9sPhA

… Тож почну з того, що сучасна Україна цілком і повністю була створена Росією, точніше, більшовицькою, комуністичною Росією. Цей процес розпочався майже відразу після революції 1917 року, причому Ленін та його соратники робили це дуже грубим стосовно самої Росії методом – за рахунок відокремлення, відторгнення від неї частини її історичних територій. У мільйонів людей, які там мешкали, звичайно, ніхто ні про що не питав.

Потім напередодні й після "Великої Вітчизняної війни" вже Сталін приєднав до СРСР і передав Україні деякі землі, які раніше належали Польщі, Румунії та Угорщині. При цьому як своєрідну компенсацію Сталін наділив Польщу частиною споконвічних німецьких територій, а у 1954 році Хрущов навіщось відібрав у Росії Крим і теж подарував його Україні. Власне, так і сформувалася територія радянської України.

… Сталін, який у 1922 року поєднував посади Генерального секретаря ЦК РКП(б) і народного комісара у справах національностей, запропонував будувати країну за принципами автономізації, тобто надаючи республікам – майбутнім адміністративно-територіальним одиницям – широкі повноваження за їхнього вступу в єдину державу.

Ленін розкритикував цей план і запропонував піти на поступки націоналістам, як він тоді їх називав – "самостійникам". Саме ці ленінські ідеї, по суті, конфедеративного державного устрою та гасло про право націй на самовизначення аж до відділення й були покладені в основу радянської державності: спочатку у 1922 році були закріплені у Декларації про утворення Союзу РСР, а потім, після смерті Леніна, і у Конституції СРСР 1924 року.

Тут одразу виникає багато запитань. І перший із них, насправді головний: навіщо треба було з барського плеча задовольняти усілякі безмежно зростаючі націоналістичні амбіції на околицях колишньої імперії?

Передавати у знову утворювані, причому часто довільно сформовані, адміністративні одиниці – союзні республіки – величезні території, які часто не мали до них взагалі жодного відношення. Повторюю, передавати разом із населенням історичної Росії.

Більше того, за фактом цим адміністративним одиницям надали статусу та форми національних державних утворень. Знов задаюся питанням: навіщо треба було робити такі щедрі подарунки, про які найзапекліші націоналісти раніше навіть і не мріяли, та ще й наділяти республіки правом виходу зі складу єдиної держави без жодних умов?..

З погляду історичних доль Росії та її народів ленінські принципи державного будівництва виявилися не просто помилкою, це було, як кажуть, набагато гірше, ніж помилка. Після розвалу СРСР 1991 року це стало абсолютно очевидним".

… Власне, як уже сказав, у результаті більшовицької політики і виникла радянська Україна, яку і в наші дні можна повною мірою назвати "Україна імені Володимира Ілліча Леніна". Він її автор та архітектор. Це повністю підтверджується архівними документами, включаючи жорсткі ленінські директиви щодо Донбасу, який буквально втиснули до складу України.

А зараз "вдячні нащадки" знесли на Україні пам'ятники Леніну. Це у них декомунізацією називається. Ви хочете декомунізацію? Ну що ж, нас це цілком влаштовує. Але не варто, як то кажуть, зупинятися на півдорозі. Ми готові показати вам, що означає для України справжня декомунізація.

Зі звернення президента рф в.путіна 21 лютого 2022 року

Учитель. Звісно, можна було не звертати уваги на ці давно відомі пропагандистські штампи, але ж від згуртованості, інформованості та здатності українців спростовувати подібні фейки залежить успіх у відбитті не лише військової, а й інформаційної атаки. А це вкрай важливо в умовах гібридної війни. То ж сьогодні ми разом будемо розвінчувати історичні міфи, спростовувати пропагандистські фейки та боротися з інформаційними маніпуляціями від очільника імперії зла.

Основна частина 30 хвилин (15 хвилин обговорення + по 5 хвилин на представлення групами відповідей).

Робота в малих групах. Кожна група отримує мотиваційні постери іронічного характеру та медіатексти із завданнями/запитаннями.

Група 1. Міф про те, як Ленін Україну «створював»

Сутність міфу. Вперше незалежна українська держава під назвою УСРР виникла за сприяння більшовиків на чолі з В. Леніним.

Медіатекст № 1. Генеральна карта України Гійома Левассера де Боплана 1681 року (на основі генеральної карти 1648 року). 

Фотокопія оригіналу карти України 1681 р. виданої Мозесом Піттом в складі «Англійського Атласу» (про що свідчить римське позначення ХІІ у верхньому лівому куті), яка є перевиданням карти Яна Янсона, що в свою чергу була складена на основі «Генеральної» та «Спеціальної карти України» Боплана. В порівнянні до карти Боплана в ній лише частково змінено пропорції та додано згадки про Лоєвську (1649 р.) і Берестецьку битви (1651 р.).

Обговорення:

  1. У якому році знаменитий картограф Боплан створив цю мапу? Назви яких країн та географічних об’єктів вам вдалося прочитати на поданій мапі? Спробуйте перекласти ці назви українською.
  2. Чи є на цій мапі Україна чи Росія? Під якою назвою на мапі позначені території сучасної Російської Федерації? Пригадайте, коли і за яких обставин вперше з’являються назви «Україна» та «Росія».

Прогнозовані відповіді:

  1. Дана мапа створена у 1681 році на основі більш ранніх карт Гійома Левассера де Боплана. На мапі знаходимо назви як країн (Валахія, Молдавія, Велике князівство Литовське та ін.), так і різних географічних об’єктів (Волинь, Дике Поле, Крим, Чорне море тощо).
  2. Україна на мапі є (навіть у самій назві!), а ось Росії немає. Частина сучасної Російської Федераціїї на цій мапі фігурує під назвою Magni Ducatus Moscoviae (Велике князівство Московське або Московія). Перша письмова згадка назви «Україна» – 1187 рік (Вперше згадується в Київському літописі, у зв'язку із смертю переяславського князя Володимира Глібовича), а назва «Московія» була змінена на назву «Росія» лише у 1721 році, коли Петро І проголосив Московське царство «Російською імперією».

Медіатекст № 2. Четвертий Універсал Української Центральної ради

Обговорення:

  1. Пригадайте, унаслідок яких подій, як і коли було проголошено незалежність Української Народної Республіки.
  2. Чи мали відношення більшовики на чолі з Леніним до проголошення українцями незалежності?

Прогнозовані відповіді:

  1. Проголошення незалежності Української Народної Республіки відбулося 22 січня 1918 року шляхом ухвалення Українською Центральною Радою Четвертого Універсалу. Отже, проголосивши незалежність, Україна могла легітимізуватися на міжнародній арені та укладати міжнародні договори. Переговори в Брест-Литовську про мир між УНР та країнами Четвертного союзу завершилися визнанням України самостійною державою та підписанням мирного договору.
  2. Більшовики жодного стосунку до першого у ХХ столітті проголошення української державності не мали. Якщо не брати до уваги їхні зовсім протилежні плани – Ленін робив усе, щоб знищити українську незалежність. Про це свідчить збройна агресія більшовицької Росії з допомогою місцевих більшовиків проти Української Народної Республіки.

Група 2. Міф про те, як Сталін Україну «об’єднував»

Сутність міфу. Завдяки Сталіну, який уклав з Гітлером угоду («пакт Молотова-Ріббентропа»), Наддніпрянщина і Західна Україна возз'єдналися в соборну державу вперше.

Медіатекст № 1. Універсал Директорії УНР про Злуку УНР та ЗУНР від 22 січня 1919 року.

Обговорення:

  1. Коли було проголошено Акт Злуки про об’єднання УНР і ЗУНР у соборну державу? У чому полягає основний зміст цього договору?
  2. Які суб’єкти уклали цю угоду? Чи були вони на той час незалежними державними утвореннями?

Прогнозовані відповіді:

  1. Універсал про Злуку було урочисто проголошено на Софійському майдані у Києві 22 січня 1919 року. Універсал проголосив створення єдиної соборної держави – УНР
  2. Угоду уклали уряди двох незалежних українських держав – УНР та ЗУНР, на відміну від Пакту Молотова – Ріббентропа. То ж об’єднання українських земель відбулося задовго до приходу до влади в СРСР Сталіна.

Медіатекст № 2. Текст таємного додаткового протоколу до пакту Молотова Ріббентропа та карта до нього.

 Обговорення:

  1. Яку мету переслідували держави-підписанти пакту?
  2. Чи було об’єднання українських земель головною метою пакту та проявом сталінської турботи про українців?

Прогнозовані відповіді:

  1. Таємний протокол був злочинною змовою керівників двох тоталітарних режимів – диктаторів націонал-соціалістичної Німеччини та комуністичного СРСР. Гітлера та Сталіна. Він передбачав ліквідацію чи позбавлення суверенітету низки держав (Польщі, Литви, Латвії, Естонії) та задоволення територіальних інтересів країн-підписантів договору за рахунок третіх країн.
  2. Ні, доля українців та соборність України Сталіна не цікавила, це доводить Голодомор та Великий терор у попередні роки. У політичній грі задля продовження світової революції диктатора цікавив спільний кордон з Третім Райхом, який би дозволив вдарити по конкуренту зненацька. Цей спільний кордон, як свідчить мапа та подальші події, з’явився. Зрештою, нові території Сталін приєднав не лише до УРСР, а до СРСР.

Група 3. Міф про те, як Хрущов Україні Крим «дарував»

Сутність міфу. Крим був незаконно та безпідставно подарований Україні Микитою Хрущовим з нагоди 300-річчя Переяславської ради.

Медіатекст № 1. Стаття Олексія Аджубея (головного редактора провідної радянської газети «Известия», зятя Микити Хрущова, який супроводжував першого секретаря ЦК КПРС у його подорожі Кримом восени 1953 року) «Як Хрущов Крим Україні віддав. Спогади за заданою темою» у журналі «Новое время» (1992 рік).

… Тут на плато [в районі Бахчисарая] усе ще дихало страшною війною. Уздовж доріг розбиті танки та артилерійські гармати. І земля теж висохла і заросла жорсткою щетиною бурʼянів. Пусткою стояли селища, татарські аули. Їхні господарі, відіслані злою волею Сталіна в далекі холодні краї, втратили будь-яку надію на повернення …
… Найбільше Микиту Сергійовича вразив і засмутив натовп переселенців..., які здебільшого приїхали з Росії, з Волги, з північних російських областей. Це я зараз пишу «приїхали», а вони кричали «нас пригнали»... З натовпу лунали і зовсім істеричні вигуки: «Картопля тут не росте, капуста вʼяне». Або раптом зовсім сумне: «Клопи загризли». «Чого ж їхали?» — питав Хрущов — і натовп видихав: «Обдурили»

Обговорення:

  1. Як автор описує економічний стан Криму в цілому та розвиток сільського господарства зокрема восени 1953 року?
  2. Чим, на думку Олексія Аджубея, мотивовано передачу Криму до складу УРСР?

Прогнозовані відповіді:

  1. Соціально-економічне становище Кримської області було катастрофічним – відсутність зрошування у поєднанні зі специфічним кліматом, знелюднення півострова, відсутність інфраструктури тощо.
  2. Вирішити згадані проблеми, перш за все задачу підведення до Криму дніпровської води, технічно простіше було виконати саме під українським адміністративним управлінням.

Медіатекст № 2. Нормативно-правові акти про передачу Криму до складу УРСР

Обговорення:

  1. Чиї підписи стоїть під наведеними документами? Чому, на вашу думку, серед них немає підпису Микити Хрущова?
  2. Чи міг Микита Хрущов одноосібно приймати рішення про передачу Кримської області до складу УРСР? Відповідь аргументуйте.

Прогнозовані відповіді:

  1. Указ про передачу Кримської області зі складу РСФСР до складу СРСР та відповідний закон підписав Голова Президії Верховної Ради СРСР Климент Ворошилов, який і був формальним керівником держави. На той момент Микита Хрущов а ні де-юре, а ні де-факто таким не був. 300-річчя Переяславської ради як привід до передачі Криму не згадується в жодному із наведених документів.
  2. Після сталінської одноосібної диктатури на момент передачі Кримської області до складу УРСР Радянським Союзом фактично керував «тріумвірат» у складі: Маленков (голова Ради Міністрів СРСР) – Ворошилов (Голова Президії Верховної Ради СРСР, формальний керівник держави) – Хрущов (Перший секретар ЦК КПРС). То ж приймати одноосібне рішення про «дарування» Криму Україні Хрущов не міг, бо і формально, і фактично він не був на вершині радянської ієрархії. Таким чином, рішення про передачу Криму Україні ухвалювалося не особисто Хрущовим, а колегіально вищим радянським керівництвом, а, отже, ніякого «подарунку Хрущова» не було.

Медіатекст № 3. Відомий український історик, публіцист та громадський діяч Сергій Громенко про свою версію причини передачі Криму Україні

Обговорення:

  1. У чому полягає сутність теорії Сергія Громенка стосовно головної причини передачі Кримської області Україні?
  2. Висловіть свою точку зору щодо цієї гіпотези.

Прогнозовані відповіді:

  1. На думку Сергія Громенка, Крим було передано Україні у якості такого собі «троянського коня». Мета такого рішення – міцніше «зв’язати» Україну з Росією, зменшивши відсоток українців та таким чином збільшивши частку росіян у населенні республіки.
  2. Обмін думками між представниками групи та усіма охочими висловитися.

Орієнтовні висновки за підсумками обговорення – 5 хвилин:

  1. Все, що створив Ленін – маріонеткову «Українську Народну Республіку Рад» в окупованому більшовиками Харкові з метою замінити нею справжню Українську Народну Республіку, що проголосила свою незалежність 22 січня 1918 року і була визнана світовою спільнотою в межах, які включали, зокрема, й нинішню Донеччину та Луганщину.
  2. Територія України, як держави, сформувалася у 1917 – 1919 роках. Окрім нинішньої материкової території, до неї входили також суміжні українські етнічні землі, що охоплювали в сучасних межах більшу частину Брестської та Гомельської областей Білорусі, територію Придністров’я та окремі райони на півночі Молдови, більшу частину Брянської (Стародубщина), Білгородської й Воронезької та південну частину Курської областей РФ, а також Холмщину та частину Підляшшя у межах сучасної Польщі. Окрім того, тривали переговори про включення до складу України на правах автономій Криму та Кубані. Тому все, що зробили Сталін і Хрущов – частково повернули втрачені після 1918 року території.
  3. Передача Криму до складу УРСР це не особисте рішення Хрущова, який на той час не був одноосібним радянським вождем. Головні причини такого рішення – економічні: після депортації кримських татар економіка та інфраструктура Криму перебувала в руїнах. Російські переселенці, які приїжджали, там не затримувалися, і для того, щоб підняти з руїн напівпорожній півострів, його було, з точки зору радянської логіки, приєднано до найближчої робочої економічної структури, тобто Української Радянської Соціалістичної Республіки.

Додаток 1

Мотиваційний постер для групи 1:

Додаток 2

Мотиваційний постер для групи 2:

Карикатура з журналу "Punch" 1939 року.

Додаток 3

Мотиваційний постер для групи 3:

Додаток 4

Шаблон для вправи «SMS другові»:

Очікувані результати:

Після уроку учні зможуть:

  • виявляти типові види маніпуляцій у медіа (фото, відео, соціальні мережі тощо), мову ворожнечі та пропаганду;
  • розуміти мету маніпуляційних дій з інформацією та прогнозувати їхні наслідки;
  • аналізувати та критично сприймати нав’язувані пропагандою уявлення про минуле;
  • розвінчувати радянські/російські історичні міфи для перешкоджання використання історії Другої світової війни в політичних та пропагандистських цілях, зокрема країною-агресором;
  • вести дискусію з даної проблеми на основі набутих знань з історії;
  • працювати в команді та знаходити консенсус;
  • уміти відрізняти факти від суджень.

Підсумок / рефлексія за результатами проведення вправи:

Рефлексія 5 хвилин

Вправа «SMS другові». Учням пропонується на імпровізованих паперових смартфонах написати SMS-повідомлення справжньому або уявному другові про короткий зміст уроку (додаток 4)


Використані джерела:

Алексей Аджубей. Как Хрущев Крым Украине отдавал. Воспоминания на заданную тему. Новое время № 6, 1992.

Том 18: Діяльність ОУН та УПА на території Центрально-Східної та Південної України/упорядники: В.Іванченко, О. Пагіря – Київ – Торонто, 2011 – 1160 с.

Сергій Громенко. Передача Криму Україні не була царським подарунком Хрущова. Радіо Свобода, 19.02.2020.

Сергійчук В. ОУН-УПА в роки війни. Нові документи і матеріали. – К.: Дніпро, 1996. – 496 с.

#КрымНаш. Історія російського міфу / С. В. Громенко. – К., 2017. – 208 с., іл.

Посилання

Основне зображення:

https://armyinform.com.ua/2022/02/22/fejkovi-uroky-istoriyi-kremlivskogo-vozhdya-abo-rozvinchuyemo-mify-promovy-putina/

Звернення путіна:

https://www.youtube.com/watch?v=sIPIMD9sPhA

http://kremlin.ru/events/president/news/67828

Мотиваційні постери:

https://nv.ua/lifestyle/lenin-sozdal-ukrainu-ukraincy-reagiruyut-na-rech-putina-v-seti-novosti-ukrainy-50204464.html

https://24tv.ua/ru/ukraincy-vysmejali-slova-putina-o-sozdanii-ukrainy-novosti-rossii_n1827416

https://www.istpravda.com.ua/articles/2014/08/22/144140/

https://tsn.ua/foto/inozemni-karikaturisti-malyuyut-rosiyu-v-obrazi-vedmedya-a-putinu-pidnosyat-na-tarilci-krim-346064.html

Міф №1

https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0%B0%D0%B9%D0%BB:Typus_Generalis_Ukrainae_sive_Palatinatuum_Podoliae,_Kioviensis_et_Braczlaviensis_terras_nova_delineatione_exhibens_1681_B_Lukashyk.jpg

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/66/IV_Універсал_УЦР.jpg

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/n0001300-18#Text

Міф №2

https://uk.wikipedia.org/wiki/Акт_Злуки#/media/Файл:Універсал_Злуки.jpg

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/cb/Secret_Protocol_to_Molotov–Ribbentrop_Pact_Page_1.jpg

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/36/Secret_Protocol_to_Molotov–Ribbentrop_Pact_Page_2.jpg

https://www.istpravda.com.ua/articles/2014/08/22/144140/

Міф №3

https://24tv.ua/ru/ukraincy-vysmejali-slova-putina-o-sozdanii-ukrainy-novosti-rossii_n1827416

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b1/The_transfer_of_Crimea.jpg

https://web.archive.org/web/20140318004720/http://www.bestpravo.ru/sssr/gn-praktika/r7p.htm

https://ru.wikisource.org/wiki/Закон_СССР_от_26.04.1954_О_передаче_Крымской_области_из_состава_РСФСР_в_состав_Украинской_ССР

https://ua.krymr.com/a/hromenko-peredacha-krymu-ukraini-ne-bula-tsarskym-podarunkom-khruschova/26857921.html

Рефлексія:

https://courses.ed-era.com/courses/course-v1:EdEra_Osvitoria_Lenovo+BR101+2019/courseware/48ea1a92dd1540478290ab6f5e2b9f71/6d195d12f6034e1997ad84d241c82025/


    magnifiercrossmenuchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram